Το HomoExMachina ήρθε ως επιθυμία να εκφράσουμε την κοσμοαντίληψή μας, ακολουθώντας όσο πιο πιστά γίνεται τα νοήματα, τα συναισθήματα και τις εικόνες μας, ώστε η έκφραση να γίνεται δρόμος για να εμβαθύνουμε σε αυτά, να καταστούν στο νου μας πιο καθαρά, συνεχώς να οδεύουμε όλο και πιο προσηλωμένοι προς το καίριο και σημαντικό για εμάς –στην κίνηση που δονεί το Είναι μας. Παράλληλα προσδοκούμε η έκφρασή μας να συναντά και άλλους, να υπάρχει μοίρασμα, ώστε η εμπειρία και τα όρια της ύπαρξής του καθενός μας να διευρύνονται.
Το όνομα ήρθε από το γνωστό DeusExMachina, ο από μηχανής Θεός. Αντικαθιστώντας το Deus με το Homo, σκεφτήκαμε να δώσουμε έμφαση στην ευθύνη που έχει ο άνθρωπος ώστε να δημιουργεί χώρο για θαύματα στη ζωή του, αντί να περιμένει εξωτερικούς σωτήρες. Όσο η ύπαρξη γίνεται πιο καθαρή και πλαταίνει, τόσο μπορεί να αποκόβεται από το χέρι του φόβου που την ελέγχει και με ελευθερία και πίστη να οδεύει προς το δικό της δρόμο —αυτόν που την ολοκληρώνει δίνοντάς της θεϊκή πνοή.
Vor 3 Wochen geteilt
78 Aufrufe
Vor 1 Monat geteilt
212 Aufrufe
Vor 1 Monat geteilt
469 Aufrufe
Vor 2 Monaten geteilt
129 Aufrufe
Vor 3 Monaten geteilt
653 Aufrufe
Vor 3 Monaten geteilt
172 Aufrufe
Vor 3 Monaten geteilt
128 Aufrufe
Πέτρος Πανδής - Ο Μπελογιάννης ζει /Nikos Beloyannis -His apology at "The man with the carnation" EN
Vor 3 Monaten geteilt
180 Aufrufe
Vor 4 Monaten geteilt
1.2K Aufrufe
Vor 4 Monaten geteilt
278 Aufrufe
Vor 4 Monaten geteilt
398 Aufrufe
Vor 6 Monaten geteilt
650 Aufrufe
Vor 7 Monaten geteilt
520 Aufrufe
Vor 7 Monaten geteilt
476 Aufrufe
Vor 9 Monaten geteilt
351 Aufrufe
Vor 9 Monaten geteilt
281 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
376 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
670 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
483 Aufrufe
Ennio Morricone -Man with Harmonica (Frank: When your evil soul whistles under the instict of death)
Vor 1 Jahr geteilt
1.3K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
4.4K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
789 Aufrufe