Το HomoExMachina ήρθε ως επιθυμία να εκφράσουμε την κοσμοαντίληψή μας, ακολουθώντας όσο πιο πιστά γίνεται τα νοήματα, τα συναισθήματα και τις εικόνες μας, ώστε η έκφραση να γίνεται δρόμος για να εμβαθύνουμε σε αυτά, να καταστούν στο νου μας πιο καθαρά, συνεχώς να οδεύουμε όλο και πιο προσηλωμένοι προς το καίριο και σημαντικό για εμάς –στην κίνηση που δονεί το Είναι μας. Παράλληλα προσδοκούμε η έκφρασή μας να συναντά και άλλους, να υπάρχει μοίρασμα, ώστε η εμπειρία και τα όρια της ύπαρξής του καθενός μας να διευρύνονται.
Το όνομα ήρθε από το γνωστό DeusExMachina, ο από μηχανής Θεός. Αντικαθιστώντας το Deus με το Homo, σκεφτήκαμε να δώσουμε έμφαση στην ευθύνη που έχει ο άνθρωπος ώστε να δημιουργεί χώρο για θαύματα στη ζωή του, αντί να περιμένει εξωτερικούς σωτήρες. Όσο η ύπαρξη γίνεται πιο καθαρή και πλαταίνει, τόσο μπορεί να αποκόβεται από το χέρι του φόβου που την ελέγχει και με ελευθερία και πίστη να οδεύει προς το δικό της δρόμο —αυτόν που την ολοκληρώνει δίνοντάς της θεϊκή πνοή.
Vor 1 Jahr geteilt
522 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
1K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
975 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
600 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
5.9K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
426 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
1K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
809 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
5.2K Aufrufe
Ωχρά Σπειροχαίτη - Μπαλάντα για μια λυπημένη χώρα /Στους İbrahim Gökçek και Helin Bölek (Grup Yorum)
Vor 1 Jahr geteilt
685 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
3.6K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
2.9K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
2.6K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
1K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
382 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
561 Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
2.1K Aufrufe
Vor 1 Jahr geteilt
801 Aufrufe
Vor 2 Jahre geteilt
467 Aufrufe
Vor 2 Jahre geteilt
328 Aufrufe
Vor 2 Jahre geteilt
1.4K Aufrufe